Need for Speed The Run: najbolji do sada?
Need For Speed je, sigurno, jedan od najdugovečnijih i najuspešnijih igračkih serijala u istoriji. Za 17 godina izašlo je tačno 17 igara. Za svo to vreme, serijal nije odstupao od uspešne i komercijalne formule, ali je bilo nekih izmena: počeo je kao (polu)simulacija, zatim je prešao u arkadne vode, da bi ponovo pokušao da postane simulacija.
Danas imamo dva pravca u kojem se NFS igre kreću. Prvi pravac jesu (polu)simulacije, gde spadaju NFS: Shift i Shift 2: Unleashed. Drugi pravac su klasične NFS igre, gde se obračunavamo sa policijom i učestvujemo u nelegalnim trkama.
Najnoviji pripadnik “klasičnog†pravca biće Need For Speed: The Run, naslov koji zaista puno obećava.Priča: Nelegalna trka preko cele AmerikeZa razliku od nekoliko prethodnih igara iz serijala, Need for Speed: the Run stavlja veći akcenat na fabulu. Protagonist Jack Roark je u dugovima do guše. Novac duguje veoma opasnim ljudima, i jedini način da se izvuče jeste da osvoji nagradu od 25 miliona dolara, u nelegalnoj trci protiv ostalih 100 vozača kroz SAD.
To znači da ćete u Need for Speed: the Run projuriti kroz Detroit, Čikago, Las Vegas, kao i kroz neke pustinju u Nevadi, Kolorado itd.
Grafika: Wow!Å ta reći za grafiku, osim da deluje impresivno. Od fantastično dizajniranih staza, preko automobila i specijalnih efekata, sve do animacija u QTE scenama. Nadamo se samo da će programeri iz Black Box-a impletirati i mogućnost destrukcije okruženja, nešto po čemu je Frostbite engine, najpoznatiji. Sve NFS igre su do sada imale i veoma dobre zvučne karakteristike, a ni sada situacija neće biti drugačija.
Frostbite 2.0 engine (da, onaj iz Battlefield 3!)Frosbite 2.0 engine, umetničko delo programiranja, čuvenog studija DICE, pokazao se odlično, u vidu svoje najnovije inkarnacije, u prošlomesečnom FPS hitu Batllefiled 3. Fantastična grafika, mogućnost odlične optimizacije za PC, destruktivnost okruženja... Da li će momci i devojke iz Black Box-a (Underground, Most Wanted, Carbon...) uspeti da izvuku maksumum iz ove tehnologije, videćemo za svega nekoliko dana (15. novembar).
Automobili u Need for Speed the Run: za svakog poneštoKao i u većini NFS igara do sada, paleta automobila je izuzetno bogata. Tu su: Aston Martin One-77, Lamburgini Gallardo, BMW M3, Ford Mustang, Pagani Zonda, Nissan Skyline, i još gomila atraktivnih mašina na četiri točka, koje bi svako voleo da vidi u svojoj garaži. Svaka od ovih mašina je modelovana i animirana na granici savršenstva.
GameplayGameplay dosta podseća na prošlogodišnji hit Need For Speed: Hot Pursuit. To, naravno, nije ništa loše, jer Hot Pursuit-u, objektivno, ništa nije falilo.
Jedna od novina su, tzv. Quick Time Event (QTE) scene. Prema rečima ljudi iz Black Box-a, one čine manje od 10% igre, i tu su da zamene klasične cutscene.
Do sada smo imali prilike da vidimo jednu ovakvu scenu, u kojoj se Jack obračunava sa policijom. Pravovremenim pritiskom na odgovarajući taster aktivirate određenu akciju (skok, udarac, odbrana...).
Samo izvođenje će biti na pola puta između arkade i simulacije. Zahvaljujući velikom broju podešavanja, moći ćete da podesite težinu onako kako vama odgovara.
Osim kampanje, tu su i obični singleplayer modovi: Sprint, Time Attack, Rival Battle... Nažalost, neće biti kooperativnog moda.
Za što lepše multiplayer iskustvo, tu je Autolog, društveni servis koji omogućava lako pronalaženje prijatelja i protivnika za trkanje. Sada ne morate da čekate da prijatelj završi trku, već se možete automatski priključiti njegovoj sesiji.
**
Dakle, Need for Speed: The Run dosta obećava. Grafički izgleda odlično, dok gameplay podeća na poboljšani Need For Speed: Hot Pursuit. Sam koncept trke kroz Ameriku, u kombinaciji sa QTE scenama, izgleda sveže u trkačkom žanru. Da li će ući među legendarne NFS naslove, ili barem među one odlične, saznaćete uskoro na vašem omiljenom sajtu.