Najbolji televizori sa 3D slikom u SrbijiBEOGRAD - Iako se ideja od gledanju 3D slika razvijala još od sredine 19. veka, trodimenzionalna slika sada polako postaje standard kada je gledanje televizije u pitanju. Sve vodeće kompanije u svetu sve više unapređuju svoje te
Porast 3D sadržaja u bioskopima ubrzo su ispratile i velike kompanije koje proizvode televizore. Kako se otvorila mogućnost za prikazivanje 3D filmova putem Bluray diskova, mnogima je to bila iskra za početak razvijanja uređaja koji reprodukuju 3D sadržaja.
Čak i velike televizijske kuće su 2009. godine počele da emituju neke svoje programe u 3D formatu, a fanovi fudbalskih klubava Arsenala i Mančester Junajteda mogli da uživaju gledajući utakmicu svojih timova na 3D televizorima. To je bio prvi sportski prenos u ovom formatu. Kod nas je to bio slučaj sa teniskim turnirom Serbia Open koji je prenosio „Eurosport“.
Dijagonala kod ovih televizora može da bude proizvoljna, ali on mora da ima „refresh rate“ minimum od 120 Hz (po 60 Hz za svako oko). Iz toga normalno proizilazi da što je viši “refresh rate†to je i 3D slika jasnija.
Za potrebe gledanja 3D sadržaja potrebne su i naočare i u bioskopima se koriste tri vrste ovih naočara, pasivne, aktiv šater (active shutter) i infitek naočare, dok proizvođači televizora najčešće koriste aktiv šater.
Da bi aktiv šater naočara radile potrebna im je struja koju najčešće dobijaju iz baterija. Kod njih su stakla u stvari mali LCD ekrani koji kada se uključe sinhronizovano rade sa televizorom. Svako oko vidi sliku iz malo drugačijeg ugla i na taj način se stvara 3D efekat.
Kod pasivnih naočara postoji nekoliko načina stvaranja 3D efekta, a najčešći je onaj koji blokira određene boje za svako oko posebno (najčešća plava i crvena boja stakala).
Postoje i televizori kod kojih nisu potrebne naočare, i oni su poznati pod imenom „True 3D“. Kod njih je sočivo postavljeno preko ekrana koji radi na sličan način kao kada se šalje različita slika svakom oku. Nažalost, to sočivo smanjuje rezoluciju i efekti nisu blizu onom nivou koji se može videti sa naočarima. Ipak očekuje se dalji razvoj ovih televizora.
Kod nas su sve veće kompanije predstavile svoje modele 3D televizora. Mi vam predstavljamo te uređaje.